ИТАЛИЈАНСКИОТ УМЕТНИК САЛВАТОРЕ ГАРАУ ПРОДАДЕ „НЕВИДЛИВА СКУЛПТУРА“ ЗА 15.000 ЕВРА

WEB Телевизија во живо

Салваторе Гарау, 67-годишен уметник од Италија – во време кога светот на уметноста, како и сите други, минува низ многу тешко време поради пандемијата – постигна извонреден подвиг, што изгледаше невозможно, но тој има продадено „невидлива скулптура“ за сума од 15.000 евра (10.570 фунти).
Првично, цената беше утврдена помеѓу 6.000 и 9.000 евра (4.200 и 6.350 фунти), но кога тој постојано почна да добива повеќе понуди, цената се зголеми и тој ја продаде за поголема сума.
 
Скулптурата на Гарау – крстена како „Io sono“ (јас сум) – е нематеријална скулптура, што, со толку многу зборови, значи дека не постои, или дека ако постои, тогаш постои само во умот на нејзиниот творец, со многу уметнички скептицизам ја критикува љубопитната креација на уметникот, но одговорот на Гарау е дека тој не продал ништо, туку продал вакуум.
 
Гарау го објасни тоа, вакуумот не е ништо друго освен простор полн со енергија, па дури и да го испразниме и да не остане ништо, според принципот на неизвесност на Хајзенберг, дека ништо има тежина. Затоа, таа има енергија што е кондензирана и се трансформира во честички, односно во нас “.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *