ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ДОМАЌИНКИТЕ ТРЕБА ДА МУ БИДАТ БЛАГОДАРНИ НА ХЕНРИ СИЛИ, КОЈ НА 6 ЈУНИ 1882 ГОДИНА ЈА ИЗМИСЛИЛ – ЕЛЕКТРИЧНАТА ПЕГЛА

Основата на дизајнот бил термичкиот лак скриен во куќиштето на пеглата. Тој бил поставен помеѓу две јаглеродни електроди низ кои поминувала струја. Дизајнот не бил совршен, затоа било потребно да се користи пеглата многу внимателно – можело да доведе до електричен удар.
Подоцна, лакот со електродите бил заменет со спирала, што била многу подобро изолирана. Современите производители на пегли сè уште го користат овој дизајн. Само деталите се менуваат, секоја година тие го подобруваат механизмот што тој некогаш го измислил.
Термостатите што ја контролираат температурата беа поставени на пеглата, а металната основа стана стакло или керамика, се појавија разни дополнителни функции и режими, на новите електрични пегли.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.