ДЕНЕС ЗАПОЧНА ПРИЈАВУВАЊЕТО И ЗАПИШУВАЊЕТО ВО СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА.ВО СОУ „ЈОСИФ ЈОСИФОВСКИ“ МЕСТО ИМА ЗА 286 УЧЕНИЦИ, 102 ВО ГИМНАЗИСКО И 184 ВО СТРУЧНО ОБРАЗОВАНИЕ.

WEB Телевизија во живо

Согласно конкурсот на МОН, првото пријавување и запишување на учениците ќе се врши денеска од 12:00 часот до 19:00 часот, утре и задутре во период од 7:00 часот до 19:00 часот и в четврток во период од 7:00 часот до 15:00 часот, согласно изготвен распоред од страна на училиштето. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места ќе се објават в четврток од 16:00 часот до 19:00 часот. Второто пријавување овој месец е на 23 и 24 јуни, а третото е на 30 јуни.
Вкупно 286 ученика во 10 паралелки може да се запишат во СОУ Јосиф Јосифовски во Гевгелија каде се воведува и Здравствена струка со образовен профил физиотерапевтски техничар/ гинеколошко-акушерска сестра каде треба да се примат 25 ученика.
Освен за ова струка во СОУ Јосиф Јосифовски има и Угостителко туристичка струка каде може да се запишта 50 ученика во две паралелки а 50 ученика може да се запишат и во Машинската струка. За овие две струки како и за економско правната струка каде може да се запишат 25 ученика се во соработка со тамошни компании.
Во Ова училиште има и Гимназиско образование каде ќе се запишта 102 ученика во 3 паралелки и една со 34 ученика која ќе биде македонско-француска билингвална паралелка

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *