21 ЈУНИ,СВЕТСКИОТ ДЕН НА МУЗИКАТА. МУЗИКАТА МУ ДАВА ДУША НА УНИВЕРЗУМОТ, КРИЛЈА НА УМОТ, ЛЕТ КОН ИМАГИНАЦИЈАТА И ЖИВОТ НА СЕ.(ПЛАТОН)

WEB Телевизија во живо

Нема ништо поубаво на светот како звукот на вашата омилена песна што се појавува, таа само се влева во главата и вашето тело и ве тера да се движите. Или можеби ќе ве однесе на патување до некое далечно место и време, каде што ќе се потсетите времето поминато со прекрасните ваши пријатели, луѓето кои веќе не се живи. Некои од нашите омилени песни можат да нè одалечат од депресијата и тагата, и одеднаш вашиот ужасен ден одеднаш изгледа дека не е толку лош. Светскиот ден на музиката ја слави музиката во сите свои форми и влијанието што го има врз светот и човечкиот дух.
Идејата за Светски ден на музиката беше замислена во 1976 година во Франција. Американскиот музичар Жоел Коен, тогашен вработен во француска радио станица, предложи целовечерна музичка прослава на првиот ден од летната солстиција.
– Музиката, како сексот и храната, го стимулира ослободувањето на допамин во мозокот. Допамин е невротрансмитер кој се активира кога имаме пријатно искуство. Нејзиното активирање влијае на чувството на задоволство, ги тера луѓето да бидат по емпатични, поуспешни на работа, повеќе физички активни…
Еве неколку познати цитати на некои од најпознатите личности за музиката:
Една добра работа во врска со музиката е таа кога ве погодува, немате болка. – Боб Марли
Музиката е како сон. Она што не го слушам. – Лудвиг ван Бетовен
Музиката му дава душа на универзумот, крилја на умот, лет кон имагинацијата и живот на сè. – Платон
Мислам дека музиката само по себе е заздравување. Тоа е експлозивен израз на човештвото. Тоа е нешто од кое сите нè допира. Без оглед од која култура сме, сите ја сакаат музиката. – Били Џоел
Без музика, животот би бил грешка – Фридрих Ниче

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *