ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ВИСТИНСКО ЧУДО! НАЈГОЛЕМИОТ ХОТЕЛ ВО СВЕТОТ ИМА 7.351 СОБИ.

Хотелот First World, кој се наоѓа во рамките на светскиот центар за одморалишта во Гентинг Хајлиндс, Малезија е најголемиот хотел во светот, односно хотелот со најголем број на простории што се користат според Гинисовата книга на рекорди. Тој е дел од планинско одморалиште, се состои од три импресивни шарени згради и има дури 7.351 хотелски соби.
 
Хотелот е со три ѕвезди, а управата тврди дека нуди соби за секој џеб – од помали простории од околу 20 квадратни метри до малку повеќе луксузни апартмани.
Тој има и реновиран трговски центар наречен First World Plaza, кој се простира на 46.000 квадратни метри и кој покрај бројните продавници, ресторани и кафулиња, вклучува и големо казино.
Тука е и тематскиот парк Скитрополис со многу активности за деца и возрасни, но и жичарницата Авана Скајвеј што овозможува полесно движење околу одморалиштето лоцирано околу планината Улу Кали, која се издига на околу 1800 метри надморска височина.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.