22 МАЈ Е МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА БИОЛОШКАТА РАЗНОВИДНОСТ – „НИЕ СМЕ ДЕЛ ОД РЕШЕНИЕТО“

„Ние сме дел од решението“ е слоганот на годинашниот Меѓународен ден на биолошката разновидност, кој се слави виртуелно по втор пат, поради пандемијата CoViD-19.
Секретаријатот на Конвенцијата за биолошка разновидност (КБР) го избра слоганот „Ние сме дел од решението“ за да го одбележи Меѓународниот ден на биодиверзитетот 2021 година. Ова е продолжение на минатогодишната тема „Нашите решенија се во природа“, кои сакаа да нагласат дека биодиверзитетот останува главен одговор на неколку предизвици на одржливиот развој.
 
Од решенија засновани на природата кои ни помагаат да ги ублажиме климатските промени, преку решавање на здравствени проблеми до овозможување на безбедност на храна и вода и одржлива егзистенција, биодиверзитетот е основа за градење подобра и побезбедна иднина. Глобалната заедница се соочи со потребата да ја преиспита својата врска со природниот свет и покрај технолошкиот напредок, пандемијата ни покажа дека сме целосно зависни од здрави екосистеми кои ни овозможуваат сè што е потребно за да живееме.
 
Затоа, минатогодишната тема „Нашите решенија се во природа“ сакаше да ја нагласи важноста на солидарноста и соработката на сите нивоа со цел градење на одржлива иднина и живеење во хармонија со природата. Исто така, акцентот беше ставен на важноста на здравјето на луѓето и неговата зависност од биодиверзитетот, со оглед на тоа што голем број светски научници ја потврдија теоријата дека сегашната пандемија CoViD-19 е поврзана со нерамнотежата на животната средина и сè што се случува во неа. Клучните пораки на годинашниот Меѓународен ден на биодиверзитетот се следниве:
Сите треба да ја одиграме својата улога во остварувањето на визијата за живеење во хармонија со природата
 
Ние сме дел од природата, затоа треба да бидеме дел од решението за губење на биодиверзитетот и климатските промени
Човечките активности поттикнуваат губење на биолошката разновидност и деградација на природата, но можеме да дејствуваме за да го сториме ова
Глобалната рамка за биодиверзитет по 2020 година дава можност за ресетирање на нашиот однос со природата
За да се справиме со нашите меѓусебно поврзани еколошки предизвици, потребен ни е холистички пристап и вклучување на општеството како целина
Инвестирањето во зелено закрепнување ќе им користи на луѓето и природата и ќе го намали ризикот од идни пандемии.
 
Пандемијата CoViD-19 ни ја покажа важноста на обезбедувањето благосостојба на луѓето и нашата заедничка планета Пандемијата CoViD-19 покажа дека светот треба да работи заедно за да се справат со нашите заеднички предизвици и дека сите можеме да бидеме дел од решението.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *