ЌЕ ИМА ЛИ ПОПУШТАЊЕ НА МЕРКИТЕ, УГОСТИТЕЛИТЕ БАРААТ ЖИВА МУЗИКА, ФИЛИПЧЕ ВЕЛИ РЕСТРИКЦИИТЕ ДА ТРААТ УШТЕ ЕДНА НЕДЕЛА

WEB Телевизија во живо

Денеска Комисијата за заразни болести треба да одржи состанок на кој ќе се одлучи дали ќе има попуштање на мерките и дали барањата на угосителите ќе се прифатат.
 
Министерот Филипче пак смета дека иако нема влошување на епидемолошката состојба заради попуштањето на рестриктивните мерки, сепак мерките што во моментов се во сила, треба да останат уште најмалку една недела.
Угостителите бараат укинување на ограничувањето на работното време, на маса да можат да седат повеќе од 4 лица и да има жива музика.
 
– Дел од угостителските објекти традиционално имаат групи кои вршат анимација на гостите, од кои објектот зависи. Тоа што во моментов е ускратено правото на музичарите, не е проблем само загуба што ја трпат музичарите, туку проблем е што губат и угостителските објекти, изјави претседателот на Независната угостителска комора, Здравко Јосифовски.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *